Właśnie w Polsce mamy czas ferii, jedni już muszą wracać do domów i do znienawidzonej przez wielu szkoły, inni natomiast wybiegają ze szkolnych murów z uśmiechem wymalowanym na twarzy i czym prędzej biegną do domu, ponieważ rodzice obiecali im, że zaraz po lekcjach wyjeżdżają na narty. Dzieci przed podróżą nie muszą się o nic martwić, to rodzice są odpowiedzialni za organizację całego wyjazdu. Na pewno zadbaliście o odpowiedni ubiór dzięki któremu nie zmarzniecie przez cały dzień na stoku, narty zostały przygotowane i zjazdy z Polany Szymoszkowej będą idealne. Nocleg zapewniliście sobie już dawno temu, zadbaliście też o swoje auto, aby bezpiecznie dojechać do celu. Jedyną sprawą, która Was niepokoi to liczba punktów karnych na koncie…
Masz 20 punktów, chociaż te 10 mogło się już przedawnić,  ale w sumie to nie pamiętasz kiedy zostały one dopisane do Twojego konta. Chciałbyś sprawdzić ile w końcu ich jest, aby bez zbędnego stresu pokonać trasę Gdańsk – Zakopane, gdzie pułapek przygotowanych przez drogowców i panów policjantów jest mnóstwo. Do najbliższego komisariatu masz 10km, ale jest Ci to nie w smak, bo jedziesz w innym kierunku, dziecko nalega na jak najszybszy wyjazd, a dojechanie do komisariatu zajmie Ci przynajmniej godzinę ze względu na zakorkowaną drogę z powodu remontów, których u nas jest pełno na każdym rogu. Jesteś w kropce, nie zadbałeś o to wcześniej i całą trasę musisz pokonać z duszą na ramieniu. Wystarczy najmniejszy błąd przez te 1400 km w obie strony i możesz stracić prawo jazdy, chociaż tak naprawdę może Ci brakować 14 punktów do przekroczenia limitu i Twój stres jest bezpodstawny.
Aby zapobiec takim sytuacjom już 1 kwietnia ma wystartować usługa internetowa dzięki której sprawdzisz ilość punktów karnych online. Data uruchomienia usługi jest trochę niefortunna, ale na szczęście nie jest to żart. Sprawdzanie ilości punktów karnych będzie trzecią e-usługą dostępną w naszym kraju, dwie poprzednie to: historia pojazdu i bezpieczny autobus.
Dostęp do tej usługi wymaga założenia specjalnego profilu zaufanego, który potwierdza tożsamość danej osoby. Można założyć go w każdej placówce bankowej, w urzędzie i przez internet. Obecnie z takiej możliwości korzysta niecały milion mieszkańców Polski, rząd ma nadzieje, że więcej osób przekona się do takiego profilu, ponieważ wiele spraw można załatwić przez internet i nie ma potrzeby jeździć do urzędów gdzie marnujemy swój cenny czas.
Można powiedzieć, że lepsze czasy nadchodzą dla kierowców, którzy są na granicy utraty uprawnień i nie pamiętają kiedy punkty zostaną anulowane, a co najważniejsze nie mają czasu tego sprawdzić na komisariacie. Warto przypomnieć, że nadchodzący system będzie jedynym w którym można sprawdzić ilość swoich punktów karnych online. Wszystkie inne strony, które oferują takie usługi nie są godne zaufania i nie powinno podawać się tam swoich danych ze względów bezpieczeństwa.
Sam z chęcią skorzystał bym z takiej e-usługi, ale mam nadzieję, że moje konto zostanie czyste jeszcze przez bardzo długi czas !

Ale pamiętajcie ! Na drodze najważniejsza jest ostrożność i przede wszystkim dostosowywanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych (szczególnie zimą) oraz ograniczone zaufanie do innych użytkowników drogi ! Dostosuj się do mojej rady, a na pewno będzie Ci ciężko otrzymać jakiekolwiek punkty karne.

Jakub o Moto

Reklamy